Szeretettel hívjuk meg Sajgó Szabolcs SJ meztelen Isten című hatodik verses kötetének a bemutatójára, melyet 2021.07.01-én tartunk 18:00 órakor. A kötet 70 újabb verssel, Kákonyi Júlia színes illusztrációival és Lackfi János előszavával jelent meg a Kortárs Kiadó gondozásában.
Jelenleg nincs olyan időpont, amire jelentkezni lehet.
(A Párbeszéd Háza csapata fontosnak tartja, hogy hozzájáruljon a vírushelyzet mielőbbi megszűnéséhez és gondoskodjon arról, hogy látogatói a lehető legnagyobb biztonságban vehessenek részt programjain. Ezért - a jelenleg érvényben lévő kormányrendeletnek eleget téve - ezen az eseményen csak koronavírus ellen védett személyek vehetnek részt. A belépés csak védettségi igazolvány és személyazonosító okmány felmutatásával lehetséges, amelyeket munkatársunk ellenőriz. A rendezvényen részt vevők nem kötelesek maszkot viselni, ugyanakkor javasoljuk a maszkviselést minden olyan helyzetben, ahol a másoktól való, legalább 1,5 méteres távolság nem megoldható.)
A helyszínen lehetőség van a kötet megvásárlására.
Lackfi János előszava:
"Sajgó Szabolcs költészete átkódoló líra. Hoz valamit, öt kenyeret és két halat. Hoz valamit, egyetlen mustármagot a markában. Hoz valamit, edényben kis kovászt. Hoz valamit, lámpásba való olajat. És próbálja átváltani, átváltoztatni. Szakmai ártalom lenne? Hiszen aki katolikus pap, az minden áldott nap az átváltoztatás bűvkörében él.
No igen, de ha már szakmai ártalom, akkor inkább emberi. Nem élünk-e mindannyian szüntelen átváltozások és átváltoztatások körforgásában? Halott erdőkből benzint, műanyagot csinálunk. A folyópart homokjából házfalat, üveget. Ásványokból ékszert, vasat. Amit megeszünk, azt testté, vérré változtatjuk, plusz salakká. A mások javait cserekereskedelem révén saját javainkká. A mások gondolatait saját gondolatunkká. Szüleink életét saját életünkké. Magunk életét gyermekeink, lelki gyermekeink életévé. Krisztus áldozatát üzemanyaggá.
Mit mivé változtatnak át Sajgó Szabolcs versei verbális átlényegítési technikákkal?
Például nagy elődök hanglejtését saját megszólalássá. Lehetetlen nem észrevenni, ahogy Pilinszky beszédét sodorja felénk időnként egy-egy sor, sortöredék erejéig az ártéri szél: „ami árny volt még előbb / a felszínre fölevez”.
...Gyakran a kortárs valóságból beemelt tárgyak, a mindennapokból ismerős fogalmak segítségével pattintanak fel evangéliumi titkokat. „Nem kell bérleti díjat fizetnem a szívedben” – olvassuk a földi-égi lakástulajdonosról. Egy másik versben Isten fővilágosítóként jelenik meg, ami persze többet is, mást is jelent, mint hogy színház az egész világ, továbbá sajátos fénytörésbe helyezi a „világ világossága” hagyományos jelentéskörét.
A versből szóló az eredeti jelentéshez evez vissza a közbeszédben gyakran használt „minden élesben megy”-fordulat alkalmazásakor: nem pusztán képélességről, hanem húsba, lélekbe vágó sorsélességről van itt szó. Csikorgósan sarkos erkölcstanunk banki bizonylatrendszerét, a tartozik-követelt idézi az „akinek a szíve széfben”. A társadalmi egyenlőtlenségek láttán érzett kétségbeesésben eljutunk „Isten klónozásának” gondolatáig.
Mennyei kismamablog-hangulatban merül fel a „szobatisztaság” rokon fogalmának, a „szívtisztaságnak” a létezése. És persze mi jelölhetné pontosabban a mű születésének évét-évtizedeit, mint ez az Urat szólongató hasonlat: „okosabb telefon nálad nem akad”? A régészek utólag alighanem annak alapján tudják majd bedatálni sírjainkat, hogy melyik oldalunkra, esetleg melyik zsebünkbe helyezték a fegyverként, ékszerként, egyszersmind élőhelyként szolgáló mobilunkat. "
Meghívott vendégek:
Időpont: 2021.07.01. 18:00
Helyszín: Párbeszéd Háza